top of page
  • לטפל בעסק | שיווק למטפלים

שיווק למטפלים: מה זה אומר קליניקה מלאה?

עודכן: 24 בנוב׳ 2021

לאחרונה אנחנו נתקלות הרבה במונח 'קליניקה מלאה'.

ברור לנו שזו משאלת לב של המון מטפלים.

אבל בעצם, מה זה בכלל אומר?

כי תכל'ס "מלאה" זה מונח מאוד אישי ונתון לפרשנות. אז רגע לפני שנברך בברכת קליניקה מלאה לשנה החדשה, בואו נתעמק במונח הזה כדי למלא את הקליניקה שלך בצורה המדויקות ביותר עבורך.

1. קליניקה מלאה - השאלה הכמותית השאלה הראשונה והכמעט מובנת מאליה כשמתייחסים לקליניקה מלאה היא שאלת הכמות. אבל גם היא יותר מורכבת ממה שזה נראה במבט ראשון, כי למעשה יש לה שני רכיבים: כמות הטיפולים וכמות הכנסות. לכן חשוב להתחיל בשאלה האם אני רוצה לטפל יותר או להרוויח יותר?

אם המטרה היא להרוויח יותר: יכול להיות שהגדילה של הקליניקה שלך השנה צריכה לבוא מכיוון התמחור ופשוט הגיע הזמן להעלאת מחירים. ואם המטרה היא לטפל יותר: חשוב לבדוק בכמה אנשים באמת מתאים לך לטפל? יש מטפלים שרוצים (ויכולים להכיל) 40 טיפולים בשבוע ויש כאלה שגם 4 טיפולים בשבוע זה יותר מדי עבורם. כלומר המדד למהי קליניקה מלאה בהקשר הכמותי הוא אישי ולא אבסולוטי. לכן אנחנו ממליצות לך לבדוק אותה רק ביחס לעצמך ולא ביחס לאחרים.

ויכול להיות שבדיקת עומק תגלה לך שהמשמעות של גדילה עבורך השנה היא דווקא להפחית את כמות הטיפולים ולהתפנות לפרויקטים אחרים.

אז איך בכלל מחשבים כמה?

כשמגדירים את כמות הטיפולים הרצויה בקליניקה שלך לרוב עושים זאת מול שבוע עבודה מלא (בד"כ של 5 ימים - אבל גם זו שאלה שנכון לשאול - כמה ימים בשבוע אני רוצה לעבוד?). אבל כשמתרגמים את זה להכנסות, חשוב לזכור שכמות הטיפולים (וההכנסות) בפועל תהיה נמוכה יותר בגלל חגים, חופשות, ביטולים, מחלות וכו'.

בואו רגע נתרגם את זה לדוגמה מספרית:

אם קליניקה מלאה עבורך היא 20 מטופלים בשבוע והמחיר של טיפול ממוצע אצלך הוא 250 שח, אז לכאורה מדובר על הכנסה שבועית ממוצעת של 5,000 שח (20 טיפולים*250 שח).

שזה, תיאורטית, אומר הכנסה חודשית של 20,000 שח (5,000 שח*4 שבועות).

אלא שבפועל ההכנסה החודשית הממוצעת לאורך השנה תהיה נמוכה הרבה יותר בגלל אותם חגים, חופשות וכו. לכן כדי למצוא הנתון הריאלי של הכנסה חודשית ממוצעת צריך להכפיל את ההכנסה השבועית במספר נמוך הרבה יותר. בגדול המספר הממוצע לרוב יהיה 3.5. כלומר הכנסה חודשית ממוצעת בדוגמה שלנו תהיה 17,500 שח (5000 שח*3.5 שבועות). חשוב לזכור שכל מקרה לגופו. אם החופשות שלך ארוכות אז אולי אפילו כדאי להכפיל במספר נמוך יותר (למשל אם באופן קבוע, בכל שנה, הקליניקה לא פועלת בכלל במהלך אוגוסט, סוכות ופסח). כדי לדעת מה כמות ההיעדרויות הממוצעת שלך אפשר להסתכל על היומן שלך בשנה הקודמת ולנסות להסיק ממנו מסקנות.

שיווק למטפלים: מה זה אומר שליניקה מלאה
שיווק למטפלים: מה זה אומר שליניקה מלאה

2. קליניקה מלאה - השאלה האיכותית

בשיח על קליניקה מלאה יש לעתים נטייה להתייחס לכמות הטיפולים וההכנסות ולשכוח את השאלה החשובה: במי אני רוצה לטפל?

לתפיסתנו, מה שמגדיר קליניקה מלאה זה לא רק כמות המטופלים וגובה ההכנסה, אלא גם השאלה האם אלה המטופלים שמתאימים ונכונים לך. כי גם אם הגדרת שקליניקה מלאה זה 10 טיפולים בשבוע, אבל בפועל 10 המטופלים האלה הם לא המטופלים הנכונים עבורך, אז מבחינתנו זו לא באמת קליניקה מלאה.

מה זה בעצם אומר?

אנחנו מזמינות אותך לעצור רגע ולשאול במי אני רוצה לטפל? איפה אני במיטבי? מה הכי מעניין ומושך אותי? איפה יש לי הכי הרבה הצלחות? זו יכולה להיות הגדרה סוציו-דמוגרפית: למשל, אני רוצה לטפל בעיקר בגברים / ילדים / קשישים / נערות וכו'. זו יכולה להיות הגדרה טיפולית (פתולוגית) – למשל, אני רוצה לטפל בעיקר באנשים עם מחלות כרוניות, בזוגות בתהליכי גירושין, בילדים עם קשיי קשב וריכוז וכו'. ואלה יכולות להיות הגדרות אחרות - למשל חשוב לי לטפל באנשים שבאים לתהליכים ארוכים ויש להם סבלנות ולא כאלה שמחפשים טיפולי זבנג וגמרנו. או - חשוב לי לעבוד עם הורים שמבינים שהקליניקה שלי היא לא מוסך לתיקון הילדים ומוכנים לקחת על עצמם אחריות ומחויבות לעבודה רציפה גם בבית. ולפעמים זה שילוב של כמה הגדרות (כן, כן, אנחנו מדברות על המיקוד שלך :) עלית עלינו ) ואז מה?

ואז, אם הגעת למסקנה שהקליניקה שלך עדיין לא מלאה במטופלים שנכונים עבורך מבחינה איכותית (גם אם היא מלאה כמותית), המטרה העיקרית שלך תהיה לדייק את המסרים השיווקיים ו/או את ערוצי השיווק כך שיביאו אלייך מטופלים מתאימים יותר.

הערה חשובה לסיום

ההגדרה של מה זו קליניקה מלאה עבורך משתנה לאורך הזמן. בתקופות שונות של החיים שלנו אנחנו צריכים ורוצים דברים שונים . ולכן כדאי להקפיד לשאול מה מתאים לי עכשיו.

לפעמים יש לנו נטיה לא לשים לב שכללי המשחק והצרכים שלנו השתנו ולהמשיך לשאוף למקומות שכבר לא מדויקים לנו. למשל יכול להיות שפעם קליניקה מלאה עבורך היתה 20 מטופלים מורכבים בתחום בריאות הנפש, ואת ממשיכה לבדוק את ההצלחה שלך לפי הפרמטר הזה. אבל דברים השתנו וגם את ואולי עכשיו בכלל מתאים לך לעבוד עם פחות מטופלים, או עם מקרים פחות מורכבים? ואולי עכשיו בכלל קליניקה מלאה מבחינתך היא קליניקה שבעיקר מבוססת על הדרכות מקצועיות למטפלים?

מאחלות לך שנה של קליניקה מלאה <3

פולינה וג'ויbottom of page